Nos, kiválasztottuk a nekünk tetsző cosplayt. Mi is következik ezután? Hát, hogy megcsináljuk, ugye? Oké, viszont egy portréból nem fogjuk tudni, hogy mi hogy is néz ki pontosan, és néha roppant nehéz rájönni, hogy egy-két dolog miképpen van megcsinálva és milyen az alakja, ha csak ugyanazt az egy képet nézzük. Mire van épp ezért szükségünk? Minél több képre! Elölről, hátulró, jobbról, balról, emelt kézzel, leengedett kézzel, ülve, állva. Egy film, sorozat vagy anime esetében épp ezért érdemes beszerezni otthonra a filmet valamilyen formában, ahol meg tudod állítani a videót, és visszatekerni, vagy akár kockáról kockára megnézni a részleteit. A számítógépes játékok esetén, mint pl. a League of Legends és társai, vannak 3D-s modellek is, amiket már minden irányban körbe is tudsz tekerni, és megnézni a részleteket! Persze, itt lép érvényben a Google-fu is, avagy keresés és keresés és még több keresés, a képeket pedig szépen mentsd le magadnak egy külön mappába. A különböző weboldalakon van, amikor kifejezetten közeli képek is felbukkannak egy-egy apró részéről a ruhának. Ilyen lehet egy medál, bross vagy övcsat is, hisz még az animációs filmekben is roppant részletesen ki tudják dolgozni a részleteket. Ezekről ha találsz képet, mindenképp mentsd le, sokat fog segíteni majd, ha oda jutsz,…

Az előző cikkünkben szó volt arról, hogyan indul egy cosplay, s ennek köszönhetően ott tartunk, hogy a számítógépünkön egy terv mappa tele van már képekkel olyan cosplayekről, amiket egyszer meg szeretnénk csinálni. Ám abból még nem lesz cosplay, hogy ott egy rakat kép, s mint tudjuk, nem is lehet az egészet egyszerre megcsinálni. Így hát következik a kiválasztás a képek közül, ami bizony, nem annyira könnyű feladat, mint amilyennek hangzik. A mappánkban ugyanis válogatás nélkül szerepel megannyi kép, ami tetszene, ám ha ez a cosplay az első cosplayünk, vagy a harmadik, egészen mások a lehetőségeink, mint akkor, ha ez már a tizenvalahanyadik. A legnagyobb különbség a háttértudásban és tapasztalatban van, amire nagyon figyelnünk kell. Hiába választunk ki egy hű de mesésen kinéző ruhát, hogy márpedig ezt most megcsináljuk, ha azt sem tudjuk, melyik végén kezdjük. Így hát az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni, amikor kiválasztjuk az elkészítendő darabot: Nehézségi fok: avagy képesek leszünk-e a kivitelezésre? Ebbe érdemes beleszámítani a háttértudást, gyakorlatot. Például egy Disney hercegnőhöz valószínűleg varrótudásra lesz szükség, így ha valakinél ez megvan, vagy legalábbis tehetséget mutat az adott irányba, esetleg szakmáját tekintve varrónő, akkor az első cosplaye is lehet elképesztően jó, amennyiben az varrást igényel. Ugyanígy, akinek jó…

Sokan kérdezik, hogyan fogjanak bele egy cosplaybe, mi a teendő, mit hogyan csináljanak? Úgy döntöttem, írok egy cikksorozatot, ami A-tól Z-ig végigköveti egy cosplay útját, az első pillanattól az utolsóig. Talán ugyanazon cosplayemet kíséri végig a cikk, talán különbözőeket, mindez attól függ, hogy az aktuális cikk megírásakor mi áll rendelkezésemre? Kezdjük viszont az elején. Sokan kérdezik a különböző csoportokban, vagy akár személyesen tőlem és más cosplayesektől, hogy milyen karakter állna nekik jól szerintünk, vagy milyen cosplayt csinálhatnának meg, ám ismeretlenül ezekre a kérdésekre a legnehezebb válaszolni! Így inkább írok egy általános összefoglalót, ami remélhetőleg sok jó tanáccsal látja el az embert ezzel kapcsolatban. Az első fázisát a cosplaykészítésnek nem véletlenül neveztem ötletelési fázisnak. Elvégre egy cosplay ott kezdődik, hogy felmerül bennem, mi lenne, ha ezt csinálnám? Néha nem is konkrét karakter, hanem az adott környezet, pl. egy sorozat, egy anime, egy számítógépes játék. Eleinte úgy vagyunk vele, hogy “totál mindegy, csak abból legyen!”, aztán egyszer rátalálunk a nagyszerelemre. Vagy az is lehet, hogy épp nézünk egy új animét/sorozatot/filmet, meglátjuk a ruhát, és azt mondjuk, húú, ezt muszáj! Épp ezért, az ötletelési fázis sokszor jóval a cosplay elkészülte előtt történik. Egy dolgot javaslok ezzel kapcsolatban, amint egy cosplayre azt mondod, hogy…