Legyen bárki a legtehetségesebb cosplayer, néha azért a legképzettebb varrómesterek is készítenek egyszerűbb jelmezeket vásárolt ruhából. Ez esetenként könnyebb, gyorsabb megoldás lehet, de van, amikor egyszerűen csak pontosan olyan darabra van szükségünk, amit a boltban találunk. A cipők terén pedig majdnem mindig vásárolt darabokat használunk, vagy alakítunk át. Ilyenkor azonban előfordulhat, hogy az adott ruha vagy kiegészítő nem teljesen olyan, mint amilyen nekünk kell, például felesleges díszek vannak rajta. Ezért ma a strasszkövek eltávolításáról fogok nektek írni. Strasszkövek Ezek a kis csillogó drágaságok megfelelően elhelyezve varázslatossá tehetik a cosplayünket, persze csak, ha illenek az adott karakterhez. Rögzítésükről csak annyit, hogy használhatunk ragasztópisztolyt, erősragasztót, és van egy bizonyos strasszkőfelrakó ketyere is, ami olyan, mint egy spatula vezetékkel, felforrósodik, és odaragasztja a speciálisan erre a célra kialakított kövecskét. És ha pont le akarom szedni? Turkálókban és kínai üzletekben olcsón juthatunk cosplay alapanyagokhoz, ezek azonban néha elég csicsás kivitelben kaphatók. Ilyenkor a felesleges strasszokat az alapján tudjuk eltávolítani, hogy megvizsgáljuk a rögzítést. Kapargatás Néhány esetben ez is sikerülhet, sőt, vannak ruhák, amikről nem csak idő és igénybevétel hatására, hanem csak úgy spontán potyognak a kövek, ezeket könnyen leszedegethetjük körömmel is. Viszont azt tanácsolnám, hogy inkább keressünk másik megoldást, mert bármikor kárt tehetünk az anyagban akaratlanul…

A mostani con nem az első, ami után azt látom a közösségi oldalon a népszerű conos csoportban, hogy sokan nem érezték jól magukat a rendezvényen. Mivel ez nem hagyott nyugodni, végigolvastam a hozzászólásokat, hogy megismerjem az egyes embere  k problémáit és elgondolkodjak rajta, hátha lehet rajtuk segíteni. Arra a következtetésre jutottam, hogy a dolgok nagy része nem a szervezőséget terheli, hanem főleg az emberi kontaktusokkal kapcsolatos. Íme egy kis szösszenet, ami segíthet, hogy legközelebb Te is jól érezd magad. Sok a nem túl kedves ember Mivel a cosplay és a különböző geek szubkultúrák egyre népszerűbbek, nagyobb tömeget vonzanak az ilyen rendezvények, így nagyobb valószínűséggel kerülnek közéjük olyanok, akik nem az emberbaráti szeretetükről híresek. Ne foglalkozz velük! Ha ilyen rossz emberek, akkor semmiképp nem érdemlik meg a figyelmedet. A barátaid véleménye, társasága sokkal értékesebb. Drága az étel és az árusok termékei Voltatok már fesztiválon? Rendezvényeken mindig sokba kerül a kaja, ezzel nincs mit tenni. Ha nem szeretnél sokat költeni rá, hozz magaddal szendvicset, vagy odafelé ugorj be egy kisboltba, hogy ne a conon kelljen elverned a pénzed. Az árusok pedig valószínűleg azért adják drágán a termékeiket, mert nekik csak így hoz profitot. Szerintem így is ki lehet fogni egy-két cuccot egész…

Cosplaykészítés közben gyakran jönnek elő olyan problémák, amiket sokan csak találomra, véletlenszerűen oldunk meg, és csak a nagy mázlink ment meg minket attól, hogy ötvenszer, hajunkat tépve kelljen újragyártani az adott elemet. Ilyenkor persze sokkal könnyebb, ha ismerünk egy-két trükköt, ami alapján pontosan ki is szerkeszthetjük az adott részt. Geometriai szerkesztés? Bizony, a cosplay minden része testekből épül fel, ezeket pedig mi készítjük el. A testeket darabokból rakjuk össze, amikhez nem árt, ha ismerjük a felépítésüket, látjuk térben, hogyan lehetne megoldani. Az egyszerű geometriától a bonyolult formákig Természetesen mind használunk egyszerű testeket, például kúpokat, hengereket. Ha ezeket valamilyen sík felületből alkotjuk meg, kiszerkesztve a konkrét méreteket sokkal pontosabb formákat kapunk. Érdemes tehát kicsit számolgatni, főleg, ha valamilyen szimmetrikus alakzatot akarunk  elkészíteni. Az összetettebb, de szögletes formák felbonthatóak egyszerű testekre, majd síkokra, ami jelentősen meg tudja könnyíteni az életünket, nem kell szenvednünk és egy elemként kiküzdeni az anyagból az össze-vissza konkáv formát. Ha belegondolunk, lényegében a szabásminta is geometriai szerkesztés, méghozzá igen bonyolult. Sík felületből kell olyan alakokat kivágni, hogy összerakva a koránt sem egyszerű emberi testünk formáját adja, nem is beszélve a különleges alakú ruhákról. Persze akkor örülünk a legjobban, ha kész szabásmintát tudunk szerezni, de ha tisztában vagyunk bizonyos geometriai tényekkel, fejben…

Egy cosplayer számára minden potenciális cosplaykellék! Minden, egyszerűen minden. Semmit sem dobsz ki, kérdezgeted anyukádat, hogy a tiéd lehet e a teljesen tönkrement partvis nyele. Galaxina még egy üres textiles rudat is elkért egy méteráru üzletből, mert valamihez pont jó lesz. A hétköznapi tárgyak maradékai, az, amit amúgy kidobnál a szemétbe, lehet, hogy pont passzol a következő tervedhez. Vannak olyan részei a cosplaynek, főleg kiegészítők, amik egyszerű testekből (hasáb, gömb, henger) állnak. Ezek alapjául sokszor olyan otthon is fellelhető darabkák szolgálhatnak, amik pontosan megfelelnek az igényeidnek. Szinte bármi, ami előfordul egy általános lakásban, lehet ilyen tárgy, például akár az alufólia guriga papírhengere is.     Egyszerűség Persze, ha nagyon sok időd van, és épp úgy tartja kedved, kifaraghatod az összes kiegészítőt kézzel. Nincs ezzel semmi baj, csak hát minek? Ha ott van egy tökéletesen passzoló darab, amit nem kell kifaragnod, miért vacakolnál feleslegesen? Ezt az időt szánhatod inkább a cosplay bonyolultabb részeire. Állékonyság Ha kifaragsz tökéletesen kézzel egy kiegészítőt pl XPS-ből, az homogén ugyan, de a vékonyabb részek könnyen eltörhetnek. Ha viszont egy állékonyabb hétköznapi tárggyal helyettesíted ezeket a részeket, sokkal masszívabb, szilárdabb lesz a végeredmény, van rá esély, hogy a kiegészítő átvészel egy két napos cont, és nem kell…

Cosplaykészítés közben rendszeresen előfordul, hogy a karakter ruháján vagy kiegészítőjén valamilyen többé-kevésbé bonyolult mintázat található. Ilyenkor fordul meg az ember fejében, hogy hogyan is lenne célszerű megfesteni a mintát?

Kevesen tudják, mennyi apró részlet számít egy fotózásnál, pláne, amikor utómunkára kerül a sor. Épp ezért szedtem össze egy korábbi cikkben azt, mennyi mindent szokás retusálni a képeken. Tulajdonképp ez a múlt heti Tips & Tricks cikk egy bevezető volt ehhez, a fontosabb ismertetéshez.

Nem egyszer fordul elő velünk, hogy nagyon jó kép készült rólunk és a cosplayünkről, ám valami nem stimmel benne egészen, ezért hozzá kell nyúlni, és szerkesztőprogramokkal dolgozni rajta. Az is lehet, hogy a fotós nem szokott retusálni, és mi azért szeretnénk, ha az apró hibák nem tűnnének fel. Bár az utómunka a képeken sokaknak az önképét ronthatja, hiszen a hibák mind eltűnnek az ilyen képekről, és a sztárok fotóinál látványosan sokat javítanak azok kinézetén, ám egy minimális hibajavítás természetesen megengedett, tekintve, hogy ezek a képek is egyfajta modellfotónak számítanak. Ezekkel a minimális módosításokkal lényegében olyan hibákat tüntetünk el a képekről, amelyek a való életben nem tűnnének fel kifejezeten, ám egy fotón alaposan, fejbúbtól bokáig végig tudjuk nézni a modellt, és esetleg feltűnnek olyan részletek is, amik élőben kevésbé, vagy egyáltalán nem. A továbbiakban arra adok tippeket, hogy mit érdemes leszedni, és mit jobb meghagyni? Kezdjük hát! Általános Színek, kontraszt, telítettség: Érdemes foglalkozni velük, hogy szép élénkek legyenek a színek, vagy épp kellemesen pasztellesek, attól függően, mi a cél. A szürkés árnyalatok borongósabb hangulatot adnak, az élénk színek vidámak. Egy nyári tájon, verőfényes napsütésben fontosak az élénk színek, míg egy téli fotó esetén inkább a kontraszttal lehet érdemes “játszani”. A lényeg,…

Sok cosplayernél láttam már ebből készült kiegészítőket, nemrég én is kipróbáltam, és nagyon a szívemhez nőtt. Így hát úgy gondoltam, az XPS tábla megér egy cikket. Most akkor mi ez? Valószínűleg sokan ismerik, csak mindenki máshogy nevezi. Lépésálló hungarocell, izolációs hab és hasonlók, de a becsületes neve Extrudált polisztirol táblás hőszigetelés. Tulajdonképpen az előbbi elnevezések nem hamisak, de azért csak részben igazak. Habár tényleg műanyag hab és tényleg izolálásra van, az “izolációs hab” azért nem helytálló, mert az egy nagyon tág fogalom, beletartozik például a PUR hab is. Hasonló a helyzet a “lépésálló hungarocell”-lel. A Hungarocell ugyanis nem egy anyag, hanem egy márka neve, ráadásul nem is az XPS, hanem az EPS (expandált polisztirol hab) márkája, a XPS-t a Nikecell gyártja. Mondjuk valóban “lépésálló”, de ezt nem úgy kell elképzelni, hogy lehet rajta ugrálni, hanem hogy mondjuk tetőtér hőszigetelésénél ezeket a táblákat beteszik a szarufák közé, és erre kerül a lécezés, ami nem horpad be a kéményseprő alatt. Hogy néz ki? Képzeljünk el valami kemény habot tábla formájában. Máshogy tényleg nem tudnám leírni 0.5×1.2 méter nagyságú. Különböző vastagságú darabokban és többféle színben kapható, ez utóbbi a keménységét jelöli (úgy tudom, a rózsaszín a legpuhább, ez után jön a kék, és láttam…

Mivel a cosplayer alapanyagokból dolgozik, ami általában nem varázspálca vagy kard formájában jön velünk szembe a Praktikerben, valamivel ki kell hoznunk az alapanyagból a kívánt formát. A cosplay ott van minden általunk vásárolt ív kartonban, fában, xps táblában, mint ahogy a szobor is a kőben, csak elő kell csalogatni onnan. Az viszont nem mindegy, hogy mivel. A legtöbb ilyen anyag formálásához pedig kiváló egy jó sniccer. Milyen sniccerfajták vannak? Egy sniccer alapjaiban nem tér el egy másiktól, hiszen van egy markolata, amiből kijön egy penge (általában egyféle vastagságú) és vágni lehet vele. Azonban néhány dologban eltérnek, és ebben az esetben nem mindegy, milyet választunk. Ilyen különbség elsősorban a méret. Vannak az általános méretűek, azaz a pontosan tenyérbe illő markolatok, széles pengék, aztán az ugyanilyen hosszúak, de sokkal vékonyabbak, amikbe értelemszerűen keskenyebb penge is való, és a még kisebbek, amiket már nem nagyon szoktak, csak finomabb anyagok vágásához használni. Ezen kívül megkülönböztetünk nyomásra kitolható és tekerővel lazíthatókat is. Az igazán masszív darabok fémbetétesek, de ezek általában csak nagyobb méretben kaphatók. Fontos különbség továbbá, hogy trapézpengés vagy törhető pengés. Léteznek még készletek is egy vagy két nyéllel, amibe csavarozható vagy beszorítható pengekészlet jár. Nem mindegy, milyet használok? Hát, habár nem lehetetlen, hogy…

A dekorgumi még mindig csodálatos találmány cosplayhez. Előnyeinek bőséges felsorolása helyett viszont csak azon tulajdonságát emelném ki, amely miatt erre esett a választásom: ha a barna színűt kicsit megvasalom, de csak óvatosan, éppenhogy megmelengetve a tetejét, a hő hatására olyanná válik a felszíne, mintha bőr vagy műbőr lenne, ám annál az anyagnál még mindig merevebb. Épp ezért érzem tökéletes választásnak Hablatyhoz, hisz amellett, hogy bőrhatású, ad majd egy olyan merevséget a mellényemnek, ami sokat segít majd az alakom formálásában (vagyis a derekam eltüntetésében). Ám a pikkelyek egyenkénti felvarrása nem csak az időtényező miatt nehéz munka! Ha ugyanis a dekorgumit felvarrod, a cérnaszál könnyen perforálhatja az anyagot, és átszakíthatja azt! Épp ezért adta Tüncörgő, avagy Majoros Tündi ezt a tippet nekem, amit én most tovább adok: A pikkelyekre hagyj rá elég hosszt, hogy a vége takarásban legyen, majd a felvarrásra szánt részre tegyél egy kis anyagdarabot. Én ezt hobbiragasztóval tettem fel mindegyik pikkelyre, ami lehet, hogy idővel lepattan, de amikor már a helyén van az egész, akkor már nem számít igazán. Onnantól már tartja a cérna, a varrásnál viszont sokat könnyít, hogy nem csúszkálnak az anyagok. Ez az anyagdarab “felfogja” a cérna “élességét”, ami az anyagot biztos nem fogja átszakítani, bár a…